C Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılabilir? Bu 7 Bulgu Varsa Aman Uyarı!

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingAdd to favorites

3 kişinin defterinde

C Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılabilir? Bu 7 Bulgu Varsa Aman Uyarı!
11 Şubat 2019 54 defa okundu 0 yorum

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

Ortaya Çıkardığı Hastalıklar

Bilhassa ham besinlerde, meyvelerde ve sebzelerde, turunçgillerde bolca bulunan C vitamini, bağışıklık sistemimizi güçlendirmede ve metabolizmamızın uyumlu çalışmasında epeyce etkilidir. sıkça hasta oluyor, ağrılardan şikayet ediyor veya sindirim sorunları yaşıyorsanız vücudunuzun C vitamini oranında eksilme başlamış demektir. Bu vitamini bambaşka besinlerden alabileceğimiz gibi, fazla yüksek ateşte pişen gıdaları daha az tüketerek de elde edebiliriz.

Peki vücudumuz için hem içerden ayrıca de dışardan gelecek o kadar çok bakteriyel tehditi engelleyen C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir ve C vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar hangileridir biliyor musunuz? Cevabınız hayırsa gelin daima birlikte bu yazıyı inceleyelim!

C Vitamini Eksikliğinde Neler Olur?

  • Jurnal hayatta sıkça hasta oluyor ve fazla uzun süreler boyunca iyileşemiyorsanız, bağışıklık sisteminiz sinyaller veriyor demektir.
  • Eksikliği öyle fazla şekilde gözlemlenebilen C vitamini, özellikle kan dolaşımını güçlendiren ve vücuda direnç karşılayan bir etkiye sahip.
  • Tükettiğimiz birçok besinde kolaylıkla ulaşabileceğimiz C vitamininin en manâlı özelliği ise, aşırı ısı aleyhinde fonksiyonunu kaybetmesidir. bu nedenle besinleri tüketirken ham olanları daha pozitif seçim edebilirsiniz.

İşte halsizlik, yorgunluk, zayıflık veya çelimsiz olma gibi belirtileri olan C vitamini eksikliği yaşadığınızı gösteren 7 durum!

1) Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

C vitamini vücudumuza doğrudan doğruya girdiğinde dokuları onarır ve vücudun yenilenmesini sağlar. Fakat vücutta üretilemeyen C vitamini eksikliğinde ise bağışıklık sistemimiz çok kısa bir vakit içerisinde çöker. Vücudun kendini yenileyememesi durumunda çoğu kez soğuk algınlığı,grip, nezle, ateşli ya da ağrılı hastalıklar meydana kazanç. Eğer siz de bu belirtilerden şikayetçiyseniz bir hekim kontrolünde mutlaka C vitamini takviyesi almalısınız.

2) Kuru ve Pul Pul Olmuş Bir Deri

Metabolizmanın ahenkli çalışması bizler için ne kadar önemliyse, güzel ve sağlıklı bir cilt de böylece öneme sahip.
Özellikle yaz aylarıyla birlikte güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, hava kirliliği, zararlı gazlar ya da sigara dumanı gibi etkenler cildimizin hızla kurumasına ve canlılığını yitirmesine sebep olur. İşte C vitamini bütün bu dış etkenlere karşısında cildi koruyarak genç görünmeyi sağlayan kolajen üretiminde etkin bir rol oynar. Cildin kuruması ve pul pul olması durumu başlıca C vitamini eksikliği halinde görülebileceği gibi, tek nedenin bu olmadığı da unutulmamalıdır.

3) Cılız Kemikler – Ağrılı Eklemler

Eğer vücudunuzda C vitamini eksikse, sıklıkla sakatlanmalar veya vücudun belirli bölgelerinde kırılmalar yaşayabilirsiniz. Kemiklerin ve adale dokularının korunmasında fazlasıyla yararı bulunan C vitamini eksikliğinde eklemlerde kanama, şişme ve ağrılar olabileceği gibi kemik kayıpları da yaşanabilir. Siz de bu cins ağrılardan şikayetçiyseniz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

4) Diş Eti Kanamaları

Diş ve diş eti sağlığı vücudumuz için epeyce kayda değer bir durumdur. bu nedenle diş eti sağlığına azıcık daha fazla özen gösteririz. C vitamini, içeriğindeki antioksidan özellikler baştan sona diş etlerinin gereklilik duyduğu gelişimi sağlar ve hücreler arasında yenilenmeye sebep olur. C vitamininin beceriksiz olması durumunda ise ilk olarak diş etlerinin şişmesi ile başlayan problemler, diş eti kanamalarına ve hatta diş kayıplarına değin gidebilir. Siz de en ufak bir diş eti kanaması bile yaşıyorsanız en kısa zamanda doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

5) Süratli ve İstemsiz Kilo Kaybı

Vücudumuzda vitaminlerin yetkisiz olması durumunda görülecek ilk belirtilerden birisi, fazla ve çabuk kilo kaybı yaşamaktır. Bir diyet programı uygulamıyor ve günlük gıda rutininizde değişimler yapmıyorsanız ama gerçi ani kilo kayıplarınızdan şikayetçiyseniz, C vitamini eksikliği bu durumun nedenleri arasındadır. Vücudun gereklilik duyduğu enerjiyi alamaması durumunda meydana gelen kilo kaybı bununla beraber böylece çok sağlık problemini de beraberinde getirecektir.

6) Saç ve Saç Derisi Problemleri

Günlük hayatta saçlarımıza gereken özeni gösteriyor muyuz?

Saç dökülmesi, saçların seyrekleşmesi veya kepek sorunu gibi durumlar her ne değin sıklıkla karşılaştığımız şeyler olsa da yoklama edilmediğinde ciddi sağlık durumu problemlerinin habercisi olabilir. C vitamini özellikle saç derisini güçlendirme bakımından oldukça yardımcı bir vitamindir. Eğer açıklanmış diğer bir niçin yahut ve saçlarınız normalden daha pozitif dökülüyor, kepekleniyor ve saç derinizde kızarıklıklar meydana geliyorsa bir uzmandan yardım alarak C vitamini takviyesi yapmanızda fayda var.

7) Demir Eksikliği Anemisi

C vitaminin önemli bir rolü de, gıdalardaki demir emilimine asistan olmaktır. bu nedenle C vitamini eksikliği ve demir eksikliği anemisi birlikte görülen bir durumdur. Yorgunluk ya da yorgunluk hissediyorsanız, solgun alıp vermede güçlük çekiyorsanız, kuru bir cilde, sağlıksız saçlara ve tırnaklara sahipseniz vücudunuzun C vitamini oranı epeyce düşük demektir. Düşük C vitamini oranı ise, demirin gıdalar üzerindeki emilimini azaltır ve demir metabolizmasını negatif yönde etkiler. Demir eksikliği anemisi C vitamini ile paralel ilerleyen bir koşul olduğu için eğer bu belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Hangi Vitamin Ne İşe Fayda? En Fazla Hangi Besinde Var?

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

E Vitamini Nelerde Var? İçeriği Varlıklı Gıda Listesi – Beslenme Uzmanı Tasdikli

B Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Nelerde Var?

A Vitamini Nedir? Nelerde Var? Faydaları ve Görevleri Nelerdir?

D Vitamini Nelerde Var? Vitamin Depolayabileceğiniz 7 Doğal Besin

sizlere yemekmutfagi.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar