Ceviz Yaprağının Faydaları – Hiç Duymadığınız 10 Mucizevi Etkisi

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingAdd to favorites

4 kişinin defterinde

Ceviz Yaprağının Faydaları – Hiç Duymadığınız 10 Mucizevi Etkisi
26 Şubat 2019 79 defa okundu 0 yorum

Ceviz Yaprağının Faydaları

Yoksa Siz Sadece Meyvesini mi Yiyorsunuz?

Ceviz yaprağı insan sağlığına pek fazla faydası olan ve az aşina bir şifa kaynağıdır. Geleneksel tıpta eski tarihlerden beri yaygın olarak kullanılan yaprakların, tazesi gibi kurutulmuş olanları da şifa dağıtmaya devam eder. Rahatsızlık tedavisinin yanı sıra deri ve saç bakımında da sıklıkla kullanılan bir bitkidir.

Ceviz yaprağının yararları ve nasıl kullanıldığı hakkında veri sahibi almak isterseniz hazırladığımız yazıyı sonuna kadar okuyabilirsiniz. İlginizi çekeceğinden belirli olabilirsiniz!

Ceviz Yaprağı Bakın Nelere İyi Geliyor! İşte Bilmediğiniz 10 Faydası

Mayıs ayında çiçek veren ve haziran ortaları itibariyle toplanmaya başlanan ceviz ağacı yaprakları, selülit tedavisinden bağırsak kurtlarını dökmeye değin çoğu derde deva! Ceviz yaprağı cilde faydaları olan bir bitkidir ve bu amaçla kullanımı yaygındır. Farklı alanlarda şifalı olan ve ülkemizde sıklıkla kullanılan ceviz yaprağının öne çıkan faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

1) Vücutta biriken toksinlerin atılmasında etkilidir. Ceviz yaprağı çayı kürü uygulayarak vücudunuzda yer alan mikroplardan, bakterilerden ve toksinlerden kurtulabilirsiniz. Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde de kullanılır.

2) E ve C vitamini eksikliğini gidermede kullanabileceğiniz bir bitkidir.

3) Cilt güzelliği ve bakımı konusunda etkin olan ceviz yaprağı, vücudun karoten ve tanen ihtiyacını gidermede üstünlük sağlar.

4) O Kadar çok kanser türünün alternatif tedavisinde yardım ürün olarak kullanılır. Çabuk yayılan kanser hücrelerinin bloke edilmesinde yardımcı olduğu hakkında görüşler vardır.

5) Ceviz yaprağı ile hazırlanan merhem ve macunlar yara tedavisinde kullanılırsa başarılı sonuçlar verir.

6) Kadınların en büyük cilt sorunlarından olan çatlak ve selülit tedavisinde etkili olduğu bilinir.

7) Saç bakımı ve güzelliği için kullanılır. Saçı güçlendirir. Daha dinç, aydınlık ve canlı görünmesini sağlar. Ceviz yaprağı saç dökülmesi sorunu için de faydalıdır.

8) Romatizmal hastalıkların tedavisinde yardımsever olduğu söylenir.

9) Ceviz yaprağı suyu ile cilde kompres yapılırsa sivilce ve sivilce izleri tedavisinde avantaj sağlar. Yaprakları püre haline getirip macun yaparsanız iyi bir cilt bakım maskesi elde etmiş olursunuz.

10) Ceviz yaprağı ağız sağlığı ve diş bakımı alanında da faydası olan bir bitkidir. Diş ve diş eti iltihabı tedavisinde takviye olarak kullanılabilir. Ağızda meydana gelen iltihapların giderilmesi için ceviz yaprağı çayından faydalanabilirsiniz. Hazırladığınız çayla günde bir defa gargara yaparak bakterilerin yok olmasına asistan olabilirsiniz. Ceviz yaprağı diş ağartma için kullanılabilir dense de bu konuyla ilgili emin veriler yoktur. Ama ağız ve diş sağlığı için gargara olarak kullanılması öğüt edilir.

Ceviz Yaprağının Zararları ve Emrindeki Etkileri

 • Alternatif tıp alanında nasihat edilen nebati formülleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Bilhassa kronik hastalıkları olup da uyumlu olarak hap kullanan hastaların, doktorlarıyla görüşmeden önce bitkisel çare uygulamalarına baş vurmaları dürüst olmaz.
 • Bu ölçütler ceviz yaprağı kullanımı için de geçerlidir. Faydasının yanı sıra içeriğinde yer alan tanen maddesi, alerjisi olanlar için tehlikeli olabilir.
 • Alerjik olmasa bile hassas yapılı kişilerde de mide bulantısı, kusma ve ishal gibi emrindeki etkiler yapabilir. Bunların dışında ceviz yaprağının tanıdık bir zararı ve ast etkisi yoktur.
 • Ceviz yaprağı zararları olan bir bitki değildir ama aşırı miktarda kullanılması da içten olmaz.

Ceviz Yaprağı ile Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Ceviz yaprağını saçınızın rengini doğal uygulamalarla dengede tutmak için kullanabilirsiniz. Saçlarınızdaki beyazları kapatmak amaçlı kullanabileceğiniz gibi açık renkli saçlarınızı azıcık daha koyulaştırmak için de tercih edebilirsiniz.

Saçınızın ihtiyacı olan E vitamini takviyesini ceviz yaprağı ile sağlamanız mümkündür. Taze yapraklarını kaynatarak elde edeceğiniz suyu, şampuanınızın içine katıp kullanırsanız saçlarınız parlak ve ışıltılı bir görünüş kazanır. Keza direkt ceviz yaprağı suyuyla haftada bir kez saçlarınızı yıkarsanız kısa sürede faydasını görürsünüz. Saçınızı uzatmak istiyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Saçınızı doğal yoldan boyamak isterseniz ayrıca ceviz yaprağı keza de ceviz kabuğu kullanmanız gerekir. Şu yolu izleyebilirsiniz:

Uygulanışı:

 • Bir Tutam ceviz yaprağını 2 su bardağı suya atarak 20 dakika kadar kaynatın.
 • Kaynama süresi bitince altını kapatıp 20 dakika süreyle demlenmeye bırakın.
 • 1 yemek yemek kaşığı ceviz kabuğu püresi elde edecek dek ceviz kabuğunu ayrıntılarıyla dövün veya blender aracılığıyla parçalayın.
 • sonradan dövülmüş kabukları, demlenmiş ceviz yaprağı suyu ile iyice karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı haftada bir kere tüm saçınıza yedirerek bir saat kadar bekletin ve sonradan suyla durulayın.
 • Bu yöntemi kullanarak saçınızın rengini koyulaştırabilirsiniz.
 • Bir De saç köklerinizi güçlendirip parlaklık kazanmasını da sağlamış olursunuz.

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız ceviz yaprağı suyu kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu suyla saçlarınızı yıkamaya devam ederseniz saçlarınızın uzadığını, daha canlı ve aydınlık bir yapıya kavuştuğunuzu görebilirsiniz.

Ceviz Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir, İçilir?

Ceviz yapraklarını dere olarak demleyip tüketebilirsiniz. Aşırıya kaçmadığınız takdirde şifalı yönlerinden yararlanabilirsiniz. Ceviz yaprağı çayı faydaları çok olan bir içecektir. Her şeyden önce bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye fayda. Kış aylarında soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için haftada birkaç gün ceviz yaprağı çayı içebilirsiniz. Bir aylık kür uyguladıktan daha sonra ara vermeniz gerekir.

Keza bağırsak parazitlerinin değil olması için de epeyce faydalıdır. Gut hastalığının tedavisinde ve kan şekerinin düşürülmesinde ondan yardım alabilirsiniz. C vitamini eksikliği yaşayanlar için bütün bir vitamin deposudur.

Ceviz yaprağı çayını zahmetsizce hazırlayabilirsiniz:

Hazırlanışı:

 • 1 tatlı kaşığı değin ince kıyılmış ceviz yaprağını, 1 su bardağı kaynamış suyun içine atıp demlenmeye bırakın.
 • Beş dakika kadar demlendikten daha sonra süzerek bir bardağa alın.
 • Hazırladığınız çayınızı şeker ek etmeden yudumlayarak tüketebilirsiniz.

Kullanım Tavsiyeleri:

 • Ciltte meydana gelen deri hastalıkları için de ceviz yaprağı çayından faydalanabilirsiniz.
 • Nehir olarak hazırladığınız suyu, bir tutam pamuk yardımıyla yüzünüzü temizlemede kullanabilirsiniz. Keza buluğ çağı dönemi sivilcelerinin tedavisinde de aynı uygulamayı deneyebilirsiniz.
 • Fazla miktarda hazırlanan ceviz yaprağı suyu ile banyo yapıldığında egzama, mantar ve deri kaşıntıları gibi sorunlara da yararlı olur.
 • Ciltte oluşan deri hastalıkları ve yıpranmalar için ceviz yaprağı suyu iyi sonuçlar verebilir.
 • Çay şeklinde hazırlanan suyu düzenli olarak deri bakımınızda kullanırsanız botoks etkisi yaptığını görebilirsiniz. Cildiniz gergin ve parlak bir dış görünüş kazanır.
 • Yaşlanmaya yan kırışıklıkları engellemek için ceviz yaprağı çayı ile yüzünüzü her gün yıkabilirsiniz. İki hafta daha sonra cildinizin daha canlı ve gergin olduğunu görebilirsiniz.

Ceviz Yaprağı Zayıflatır Mı?

 • Artı kilolara sahip kişiler genel olarak pratik çözümlerle kilo vermeyi ister. Ama ne eyvah ki bu işlemi zararsız biçimde çözebilecek basit yöntemler yoktur.
 • Günlük kalori alımını azaltmadan ve egzersiz yapmadan kilo devretmek mümkün değildir.
 • Bitki çayları metabolizmanın hızını artırdığı için diyet yapan kişilere bir nebze de olsa avantaj sağlayabilir. Fakat kendi başlarına kilo verdirme ya da keskin şekilde zayıflatma özelliğine sahip değildir. Bu koşul ceviz yaprağı için de geçerlidir.
 • Jurnal su tüketiminizin bir bardağını ceviz yaprağı çayına ayırırsanız metabolizmanız daha çabuk çalışır ve bu bağlamda size avantaj sağlayabilir.
 • Diyet ve alıştırma programınızı aksatmadan uygular ve bir ay boyunca günde bir bardak ceviz yaprağı çayı içerseniz sağlıkla kilo verebilirsiniz.
 • Hiçbir bitki çayının tek başına kilo verdirme özelliğine sahip olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir? Keşfedilmeyi Bekleyen Şifa Kaynağı

Ceviz Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Fayda?

Ceviz Beslenme Değeri, Faydaları ve Çeşitleri

Ceviz Kaç Kalori?

Cevizin Faydaları Nelerdir? Cevizin Bütün Faydaları Bu Yazıda!

sizlere yemekmutfagi.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar