Çorba Yapmanın Püf Noktaları

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingAdd to favorites

2 kişinin defterinde

Çorba Yapmanın Püf Noktaları
12 Temmuz 2018 82 defa okundu 0 yorum

Merhaba, Püf noktaları serimize Çorba Yapmanın Püf Noktaları yazımızla devam ediyoruz. Unutmayın, ufak ayrıntı yemeklerinizin daha nefis olmasına etkendir.  Lezzetli çorba gerçekleştirmek için nelere dikkat etmeliyiz?  Çorba Yapmanın püf noktaları nelerdir, sorularınıza acıklık getirmeye çalıştık, çorba yapmanın püf noktaları nelerdir yazımıza geçebiliriz, basit gelsin.
– Çorba yaparken başta malzemelerimizin taze olmasına özen göstermeliyiz.
– Haşladığınız sebzelerin suyunu asla dökmeyiniz, çorba yapımında kullanınız.
– Pişireceğiniz çorbalara et suyu ve tavuk suyu fazla yakışıyor kullanmanızı öneririz.
– Çorbaların içine et ya da tavuk suyu kullanacaksanız, çorbanın içine katacağınız tuz ayarlamasını ona kadar yapınız.
– Bayat ekmeklerinizi fırınlayıp, kapaklı bir kapta saklayınız, çorbayı servis edeceğiniz zaman üstüne serpiştirip servise sunarsanız daha leziz bir çorba elde etmiş olursunuz.
– Tekrar daha leziz çorbalar için yağda nane ve kırmızı biber yakıp üstüne dökebilirsiniz.
– Eğer sebze çorbası yapacaksanız, içerisine erişte, yıldız makarna şehriye kullanırsak daha leziz bir çorbaya kavuşuruz.
– Leziz bir çorba yerine getirmek için çorbanızı kısık ateşte pişiririn, daha nefis olacağını göreceksiniz. Suyu azalırsa içine katacağınız suyun mutlaka sıcak olması gerekiyor.
Domates Çorbasının, üstüne rende kaşar peynir eklerseniz lezzetine lezzet katarsınız.
– Yine domates çorbasının içine, et suyu ek ederseniz lezzetinin farklılaştığını göreceksiniz.
– Domates çorbasının içine salça önermiyoruz, marketten alacağınız domates püresi daha fazla yakışacaktır.

– Maydanozların çogu süre yapraklarını kullanırız, sapları çoğunlukla atılır, sapları incecik doğrayıp yaptığınız çorbaların içine ilave ederseniz hem dinç hem de nefis bir çorba yapmış olursunuz.
– Eğer yapacağınız çorbaya krema ekleyecekseniz, Kremalı Mantar Çorbası gibi kremayı çorbayı ateşten almadan derhal önce eklemelisiniz.
– Edepli Tarifler için içerisine katacağınız, yoğurt, yumurta limon suyunun kesilmemesi için terbiyenin içine önce ağır ağır çorbanın suyundan ek edelim, terbiyeyi ılıklaştıralım. Sonradan yine ağır ağır çorbaya kesintisiz karıştırarak ek edelim, bu nedenle kesilmesini önleriz. Edepli çorbaların tuzunu da ocaktan indirdikten sonra eklemeliyiz.
– Beklemiş ve katılaşmış corbalarına rahatlıkla su ekleyebilirsiniz, kaynattıktan sonra eski kıvamına gelecektir çorbanız.
– Pişirdiğiniz çorbaların bazen tuz ayarını pozitif kaçırırz, bu gibi durumlarda bir patatesin kabuklarını soyup çorbanın içine atablilirsiniz
– sizlere yemekmutfagi.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar