Strazburg’da Ne Yenir? Bölgesel Mutfağa Özgü 8 Müthiş Lezzet

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingAdd to favorites

1 kişinin defterinde

Strazburg’da Ne Yenir? Bölgesel Mutfağa Özgü 8 Müthiş Lezzet
28 Şubat 2019 72 defa okundu 0 yorum

Strazburg Geleneksel Yeme & İçme Rehberi

Strazburg, kendisine ‘’Noel’in Başkenti’’ sıfatı verilmiş, büyüleyici ahşap evleri ve özellikle de mutfağı ile meşhur bir Batı Avrupa şehri. Strazburg nerede diye soracak olursanız, Fransa’nın Almanya sınırında yer almakta ve bununla beraber Strazburg Fransa Alsace (Alsas) bölgesinin de başkenti. Çoğu büyük Avrupa şehri gibi Strazburg da dünyaca meşhur tarihi servet alanlarına konut sahipliği yapmakta.

Şehrin tarihi merkezinde bir ada olan Grande Île (Büyük Ada), UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Bunun haricinde gotik mimarinin en hoş eserlerinden biri olarak kabul edilen Strazburg Notre Dame Katedrali de bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini bekliyor. Avrupa Parlamentosu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Konseyi gibi manâlı kuruluşlara da ev sahipliği yapmasından ötürü Strazburg kafanızda çok önemli bir şehir halkı gibi canlanabilir; oysa aslında epeyce canlı ve dinamik bir şehir. Paris’deri sonra Fransa’nın en popüler ikinci turizm şehri olan Strazburg’da, arkeolojiden modern ve çağdaş sanata kadar çeşitli müzeler, operalar, festivaller, kısacası aradığınız her şey elinizin aşağıda!

Strasbourg’a Nasıl Gidilir?

Strazburg’a Türkiye’den doğrudan doğruya uçuş bulunmuyor ama konumu itibariyle ayrıca Almanya, keza Fransa keza de İsviçre’den şehre ulaşabilmeniz olası. Türkiye’den Strazburg’a en kolay ulaşım yöntemi ise, Basel-Mulhouse-Freiburg Havaalanı’na inerek, trene veya otobüse binmektir. Tren ile 1 saat 20 dakika, otobüs ile 2 saat 20 dakikada Strazburg’da olacaksınız.

Strazburg’da Ne Yenir? Lezzetine Aleyhinde Koyamayacağınız 8 Yemek

Strazburg özgün konumuyla, ayrıca Alman keza Fransız havasını yemek yemek kültürüne yansıtmış, iki öbür dünyanın en iyi karışımlarını sunan bir şehir halkı. Öteki bir deyişle, iki mutfağın da en güzel örneklerini zahmetsizce bulabileceğiniz Alsas mutfağı birbirinden lezzetli yiyeceklerle midenizi şenlendirmek için bütün size tarafından!

1) Tarte Flambée – Flammekueche

Tarte Flambée, diğer bir adıyla Flammekueche, Strazburg’da ne yenileceği düşünüldüğünde her zaman listenin başında gelen lezzetlerden. Avrupalıların ince pizza olarak nitelendirdiği bu yemek yemek bizce bildiğimiz lahmacun. Tabii üstünde kullanılan malzemelerle bizim lahmacundan azıcık ayrılıyor. Orijinalinde, taze krema anlamına gelen, Fransız mutfağının olmazsa olmazlarından crème fraîche, dilimlenmiş soğan ve domuz eti kullanılsa da tarte flambée’nizin üzerine mantardan somona dek ayrı malzemeler seçmeniz de mümkün.

Tarte Flambée lezzetini deneyebileceğiniz bazı mekan önerilerimiz:

 • Le Thomasien (12 Rue des Dentelles, 67000 Strasbourg)
 • Cap’tain Flam (9Bis Rue des Frères, 67000 Strasbourg)
 • Argentoratum (14 Rue du Bain aux Plantes, 67000 Strasbourg)

2) Spaetzle – Spätzle

Makarna sevenler içten adreste! Dağıtılmış soslarla servis edilen nefis mi lezzetli bir değişiklik makarna: Spätzle. Bize erişteyi andırdığını söylesek uygun olur. İtalyan makarnasına kıyasla Spätzle’nin hamuru daha ıslak ve yumuşaktır, bu nedenle de açılamaz. Bunun yerine hamuru kesmek için ayrı yöntemler uygulanır. Mantarlısından peynirlisine, soğanlısından pastırmalısına farklı alanlara yönlendirilmiş soslarla lezzetlendirilen Spatzle’yi Strazburg’da birçok restoranda bulabilmeniz muhtemel. Turistler göre da epeyce alaka görebilen bu lezzeti siz de mutlaka denemelisiniz!

Spätzle denemeniz için restoran önerilerimiz:

 • La Corde à Linge (2 Place Benjamin Zix, 67000 Strasbourg)
 • Au Vieux Strasbourg (5 Rue du Maroquin, 67000 Strasbourg)

3) Baeckeoffe

Alsas mutfağının en popüler lezzetlerinden biri de Alsas lehçesinde “fırıncının fırını” anlamına gelen, patates, soğan ve 3 değişiklik etin karışımı olan bir nesil güveç: Baeckeoffe. Eski zamanlarda kadınlar, ertesi gün gidip olmak üzere, bütün malzemeyi büyük bir çömleğe koyarak fırıncıya bırakırlarmış bu yemeği. Gece boyunca beyaz Alsas şarabında marine edilen yemek yemek, çömleğin üzeri ekmek hamuruyla kapatılarak pişirilirmiş. Pırasa, kekik, maydanoz, sarımsak ve havuç yemeğe tat ve renk katmak için yaygın olarak kullanılan öteki malzemelerden. Alsaslıların Noel gibi özel günlerde mutlaka pişirdikleri bu yemek, etseverleri fazla mutlu edecek desek yerinde olacaktır.

Baeckehoffe tatmanız için Strazburg’un en ünlü mekanı:

 • Le Baeckeoffe d’Alsace (14 Rue des Moulins, 67000 Strasbourg)

www.macuisinesante.com

4) Choucroute

Strazburg’da fazla tüketilen bir diğer Alsas mutfağı vazgeçilmezi, bir nevi lahana turşusu: Choucroute. Alman Sauerkraut’unun Fransız versiyonu. Strazburg mutfağındaki öteki yemeklerde olduğu gibi Choucroute lezzetinde de Alman etkisi görülmekte. Yanında sosis, diğer et çeşitleri ve çoğunlukla patates ile servis edilmekte. Alsaslıların fazla sevdiği ve fazla da doyurucu olan bu lezzeti Strazburg’da çoğu restoranda bulabilirsiniz.

 • Le Clou (3 Rue du Chaudron, 67000 Strasbourg)
 • Le Tire-Bouchon (5 Rue des Tailleurs de Pierre, 67000 Strasbourg)

spicetrekkers.com

5) Tarte à l’oignon

Bu ağızda eriyen, kremsi leziz tart, başlangıç ya da başlıca yemek olarak sunulmakta. Karamelize edilmiş soğan katmanlarından oluşan tuz bir tart “soğanlı tart” anlamına geliyor. Onion tart, Alsaslılar için temel yiyeceklerden biri. Sırrı, tartı fırına vermeden önce soğanları yumuşayıncaya dek yavaş yavaş pişirmekmiş. Önceden Alsas’da üzüm bağlarındaki şarap hasadı sırasında çoğunlukla yenirmiş ve hatta işçiler yanlarında götürürmüş çoğu zaman, taşıması basit, lezzetli ve buzdolabında saklanmasına ihtiyacı olmadığı için. Denemenizi güçlü olarak nasihat ediyoruz.

Fransız Soğanlı Tart’ını denemeniz için bir mekan önerisi:

 • L’Oignon (4 Rue des Moulins, A Coté Du Pont Du Faisan, 67000 Strasbourg)

auchanetmoi.auchan.fr

6) Coq au Riesling

Fransızların olmazsa olmazı, diğer ülkelerde de epeyce meşhur olan, kırmızı şarapla hazırlanan coq au vin’in, geleneksel olarak elde edilen ve daha hafif bir lezzet veren beyaz şarapla hazır versiyonu. Özet Olarak; mantar ve krema ile beyaz şarapta pişirilmiş tavuk. Hafta içi akşamları için basit ve pratik bir yemek, lakin aynı zamanda tatil akşamları ya da davetler için hazırlanacak değin süslü ve nefis.

Coq au Riesling lezzetini deneyebileceğiniz restoranlar:

 • Restaurant Chez Yvonne (10 Rue du Sanglier, 67000 Strasbourg)
 • Gurtlerhoft (13 Place de la Cathedrale, 67000 Strasbourg)

frugalhausfrau.com

7) Fleischnackas

Sözcük anlamı tamamen “et salyangozları”. Ama merak etmeyin, hiçbiri salyangoz içermiyor! İnce bir şekilde açılan makarna hamurunun üstüne kıyma eklendikten daha sonra rulo yapılıyor, ve dilimleniyor. Gerçekten bizim bu şekilde hazırladığımız rulo börekleri andırdığını söyleyebiliriz. Sadece yufka yerine makarna hamuru kullanılıyor. Geleneksel olarak yanına minik bir yeşil salata ile servis ediliyor öbür lezzetler şehri Strazburg’da.

Fleischnackas denemeniz için bizim lokanta önerimiz:

 • Le Saint-Sepulcre (15 rue des Orfevres, 67000, Strasbourg)

www.vins-schlosser.com

8) Kougelhopf

Bu kadar yemekten bahsetmişken lezzet rehberimizde gelelim tatlı köşesine. Alsas bölgesinin önde gelen sembollerinden biri de bu kendine özgü şeklini veren kek kalıbında pişirilen, mayalı, ekmeğimsi kektir. Önceden, Alsas’ta düğün zamanı, gelinin annesinin birkaç Kougelhopf yapması ve onları görevli rahip ya da papaza ve düğündeki diğer önemli kişilere vermesi bir gelenekmiş. Günümüzde kahvaltı ya da brunch için çoğunlukla servis edilen bu kekte genelde kuru üzüm kullanılıyor, bademle de lezzetlendirildiği oluyor ve üstüne de pudra şekeri serpiliyor. Şu an kullandığımız kek kalıpları bu kekin kalıbından türemiş: Her ne dek tatlıyla sonlandıralım desek de kekin tuz versiyonunun da mevcut olduğunu söylemeden geçemeyiz, evet evet, bu keki tuzlu olarak da tercih edebiliyorsunuz. Hatta içerisinde pastırma parçaları ile ceviz bulunduranları bile mevcut.

Kougelhopf lezzetini tadabileceğiniz lokanta önerimiz:

 • La Maison du Kougelhopf – Pâtisserie Buhler (11 Rue du Dôme, 67000 Strasbourg)

www.chezpatchouka.com

Strazburg Gezilecek Yerler Listesi

 • Notre Dame Katedrali
 • Rohan Sarayı
 • La Petite France (Ufak Fransa)
 • Ren Nehri Turu
 • Orangerie Parkı
 • Strazburg Noel Pazarları
 • Grande Île (Büyük Ada)
 • Ponts Couverts (Kapalı Köprüler)
 • Maison Kammerzell (Kammerzell Evi)

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte’de Ne Yenir? Çorbasından Tatlısına En Bilinen 7 Ayrı Lezzet

Barselona’da Ne Yenir? İspanyol Mutfağından En Ünlü 6 Tat

Prag’da Ne Yenir? Çek Mutfağının Temsilcisi 8 Şahane Lezzet

Phuket’te Ne Yenir? Adaya Özgü 10 Müthiş Lezzet – Gezilecek Yerler

Cenova’da Ne Yenir? İtalyan Mutfağından 7 Efsane Akdeniz Lezzeti

sizlere yemekmutfagi.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar