Uykuyu Ne Açar? Sizi Derhal Canlandıracak Süratli Etkili 10 Besin

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingAdd to favorites

kişinin defterinde

Uykuyu Ne Açar? Sizi Derhal Canlandıracak Süratli Etkili 10 Besin
14 Şubat 2019 13 defa okundu 0 yorum

Uykuyu Açan Şeyler Listesi

Alarm Etkisi Yaratır!

Uyku pek fazla kişinin en sevdiği zamanlardan biridir. Kesintisiz ve açgözlü bir uyku, kişiye sevinç vermektedir. Çok artı uyumanın ise bedene ve zihne yan etkisi olabilir. Aşırı uyuma durumunda halk müziği biraz bitkin düşebilir. Eğer çok uyuma alışkanlık ışık halkası gelirse tüm jurnal rutinler aksar. Öğrenciler derse odaklanma problemi yaşarken, çalışanların iş motivasyonu düşer. Vasıta kullananların ise kaza riski daha yüksek olabilir.

İşte böyle durumlarda uykuyu başlamak için bazı yardımcılardan yardım almak gereklidir. Besinler ve içecekler ile beyni uyarıp aklınızdan uykuyu atmanız gerekmekte. Peki neler yapılmalıdır? En mühim anlarınızda uykuyu kendinizden uzaklaştırıp işinize hedefe kilitlenmek istiyorsanız, şimdi size listemizde sunduğumuz uykuyu açan şeyler refah sağlayacak. Uykuyu neler açar diyenler, yazımızı okumak için daha artı geç kalmamalı!

Ders Çalışırken, Uzun Yola Çıkarken Uykunuzu Açacak 10 Gıda & Içecek

1) Siyah Nehir

 • Uykuyu en seri ne açar sorusunun popüler cevabı siyah akarsu oluyor. Yolda, okulda, açıkgöz kalmanız gereken her anda bir iki fincan akarsu içerek beyni uyarabilirsiniz. Beyin ve bağırsak iletişiminin sonucunda uykunuz açılacaktır.
 • Çayın uyanıklık sağlaması, çayda bulunan kafein oranı ile ilgilidir. Demli ve açık çay içtiğinizde kafein miktarı kadar uyku durumunuz etkilenecektir. Uyanık kalmanın yollarından biri: Siyah nehir!

2) Kahve

 • Ders çalışırken uykuyu ne açar diye merak edenlere bizden bol köpüklü kahve armağan! Kahve türlerinin içinde kafein oranı oldukça yüksektir. Uyku Sersemi halden kurtulmak için kendinizi kahveye verirken gün içinde kahve alımını da kontrol etmelisiniz. Aşırı kafein, pek çok sağlık durumu sorununa niçin olabilir.
 • Kahve ile uykuyu açmak için kahveyi sade içebilirsiniz. Sütle hazırlanan kahve çeşitleri ve şekerli kahveler uykuyu açma konusunda sade kahveye tarafından daha eksik etkilidir.

3) Çikolata

 • Çikolata türlerinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan maddeler bulunur. Beyin uyarıldığında kişiye enerji ve keyif gelir. Çikolata da bu görevini başarıyla yerine getirerek uykuyu açılmak isteyenlere destek etmektedir.
 • Sütlü çikolata mı bitter çikolata mı diyecek olursanız; bitter çikolatada daha fazla kafein yer alır ve daha etkilidir.

4) Elma

 • Kısa zaman içinde yolculuk planınız varsa sizlere elma tüketmenizi önereceğiz. Uzun yolda uykuyu ne açar sorunuzun yanıtı elma oluyor. Elmada bulunan fruktoz kısa zamanda kana karışır ve uyku halini ortadan kaldırır.
 • Elma tüketerek keza vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılarsınız keza de uykudan bir vakit uzak kalarak programlarınıza yoğunlaşırsınız.

5) Portakal

 • Uykuyu açmanın doğal yollarından biri de C vitamini deposu portakal tüketmektir. Portakal yiyerek gün içinde daha uzun süre ayakta kalmanız olası. C vitamini ihtiyacınızı zahmetsizce karşıladığınız portakal ile daha devingen olabilirsiniz.
 • Karoser ve zihin daha canlı olsun istiyorsanız ilacınız portakal!

6) Brokoli

 • Brokoli de uykuyu açtırmak için tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. Brokolinin yapısında çokça C vitamini ve antioksidan maddeler bulunur. Brokoli tükettiğiniz öğünlerde, vücudunuzu yorgun düşüren etkenler ortadan kalkar ve enerjiniz yenilenir.
 • Telaşlı ve hareketli bir gün sizi bekliyorsa, güne başlarken haşlanmış brokoli harcamak iyi bir zihin olabilir.

7) Sakız

 • Sakız çiğneyerek uyku halinden bir zaman uzak kalabilirsiniz. Sakız çiğnediğiniz anlarda çene kaslarınızı sürekli çalıştırmış olursunuz ve uyku ruhundan uzaklaşırsınız.
 • Sakız keza mideyi hem de beyni uyaran bir maddedir. Cisim salgılarını faal ülkü getirerek daha uzun süre sağlıklı kalmanızı sağlar.

8) Soğan

 • Uykulu halinizi bir kenara vazgeçmek için vücudunuzu uyaran besinleri tüketmelisiniz. Bu besinler arasında da soğan uyarı çekmektedir.
 • Soğanı yemeklerinize ekleyerek veya salatalarda çiğ şekilde tüketebilirsiniz. Soğanda bulunan C vitamini, magnezyum ve diğer vitaminler size enerji vererek daha fazla ayakta kalmanızı destekler.

9) Kırmızı Biber

 • Eğer mide probleminiz yahut uykuyu açılmak için acı biber ve kırmızı baharatları tüketebilirsiniz.
 • Kırmızı biber içinde bulunan kapsaisin maddesi ile beyin uyarılır ve metabolizma aktif ülkü kazanç. Bu döngü içinde kişiye enerji kazanç. Yemeklerde kırmızı biber ve baharat kullanarak uyumak istemediğiniz anları planlayabilirsiniz.

10) Limon – Limonata

 • Antioksidan besinler ile kişinin ihtiyacı olduğu enerji karşılanır. Bu besinlerden biri de limondur.
 • Limon dilimi yiyerek veya limon suyu ile limonata yaparak uyku halinden kendinizi çekebilirsiniz. C vitaminleri ve antioksidan maddeler ile kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.
sizlere yemekmutfagi.com farkıyla sunulmuştur

Yorumlar